Przewlekła białaczka limfatyczna u osób "młodych"

13 lat temu
Witam! Założyłam ten temat, bo na PBL chorują prawie wyłącznie osoby starsze. Jest to nieuleczalna postać raka układu limfatycznrgo (w oststeczności stosuje się chemioterapię, która często przynosi więcej szkody, niz pożytku), U mnie zdiadnozowano PBL w wieku 47 lat, czyli ponad 3 lata temu. Niestety od pwenego czasu nastapiła szybka progresja choroby. W przyszłym tygodniu mam badania kontrolne, po których zapadnie decyzja o ewentualnym rozpoczęciu chemii. Nie muszę pisać, jak sie czuję i co przeżywam. Poszukuję osób z PBL w zbliżonym wieku, aby mieć z kim wymienić doświadczenia. Kilkuletni okres przeżycia, jaki daje ta choroba, to dla osób w podeszłym wieku stosunkowo dobra perspektywa, co innego dla tych, którzy dopiero zaczęli swoje majwiększe zyciowe osiągnięcia. Wiem, że takich osób jest bardzo niewiele, ale mimo to liczę na odzew. Trzymajmy się, razem będziemy silniejsi! Małgorzata
3289 odpowiedzi:
  • 6 lat temu

    Ludki - powtarzam raz jeszcze - połowa sukcesu przy leczeniu PBL to specjalista od PBL, nie szeregowy hematolog. pytajcie swojego lekarza o jego specjalizacje i jego osobiste  doświadczenie z pacjentami z PBL a w szegolnosci z pacjentami w waszej grupie wiekowej . pacjent 30-40 lat nie powinien być leczony jak pacjent w 60-70 ... inne schematy inne lekki inny plan leczenia ... jeśli lekarz nie jest odpowiedni szukajcie tego odpowiedniego - nie poddajcie się licząc ze hematolog od krzepliwości krwi będzie na bierząco w temacie pbl...

    w-wa, łódź , lublin , kraków , brzozowo, chorzów maja  specjalistów od pbl pierwsza klasa... z pewnością są i inni

  • 6 lat temu

    Myślałam, że Ibrutinib jest nowoczesnym lekiem, który działa znacznie precyzyjniej od klasycznej chemii, jest terapią celowaną, ale nadal jest chemią mniej wyniszczającą

  • 6 lat temu

    Hans, a w W - wie znasz nazwiska lekarzy od pbl?

  • 6 lat temu
    Joka0 napisał:

    Hans, a w W - wie znasz nazwiska lekarzy od pbl?


    myśle ze warto zacząć of lech- ... marandy

    http://www.ihit.waw.pl/klinika...

    Wpis edytowany dnia 16-11-2017 09:24 przez hans
  • 6 lat temu

    Mam tę ponią doktor zapisaną w swoich notatkach. Powiem więcej, byłam już umówiona do niej na pryw. wizytę, ale trzeba było czekać ponad miesiąc, a w tym czasie dostałam kartę DILO i musiałam przejść przez NFZ i tak zostałam w IHiT w w - wie, a jestem z woj. war-maz.

  • 6 lat temu
    Joka0 napisał:

    Mam tę ponią doktor zapisaną w swoich notatkach. Powiem więcej, byłam już umówiona do niej na pryw. wizytę, ale trzeba było czekać ponad miesiąc, a w tym czasie dostałam kartę DILO i musiałam przejść przez NFZ i tak zostałam w IHiT w w - wie, a jestem z woj. war-maz.

    No to wyglada na to, ze jestes juz w dobrych rekach. Tak czy inaczej warto wiedziec swoje i kontrolowac ruchy lekarza :)


  • 6 lat temu
    Qwert.123 napisał:

    Joka0 napisał: ale najlepsza z dostępnych u nas tzn że lepiej ją wziąć jeżeli lekarz tak zaleci? Nie wiecie czy wypadają po niej włosy? Lekarz powiedział, że raczej nie.. Nikt nie wie o chorobie mamy no a wówczas nie dało by się tego ukryć 

    nie, wlosy nie wypadna :) to nie jest chemia...to jest jeden z najlepszych lekow celowanych w PBL...

    https://www.leki-informacje.pl...

    jesli lekarz zaproponuje to nie nalezy sie zastanawiac...bo normalnie refundowany jest tylko dla pacjentow z wykryta delecja p17...

    a jakim wieku jest mama tak z ciekawosci...?

  • hans napisał:

    Qwert.123 napisał: Joka0 napisał: ale najlepsza z dostępnych u nas tzn że lepiej ją wziąć jeżeli lekarz tak zaleci? Nie wiecie czy wypadają po niej włosy? Lekarz powiedział, że raczej nie.. Nikt nie wie o chorobie mamy no a wówczas nie dało by się tego ukryć  nie, wlosy nie wypadna :) to nie jest chemia...to jest jeden z najlepszych lekow celowanych w PBL...https://www.leki-informacje.pl... lekarz zaproponuje to nie nalezy sie zastanawiac...bo normalnie refundowany jest tylko dla pacjentow z wykryta delecja p17...a jakim wieku jest mama tak z ciekawosci...?

    Ma 55 lat. Dziękuje za wszelkie bardzooooo pomocne informacje ;)) 


  • 6 lat temu
    Qwert.123 napisał:

    hans napisał: Qwert.123 napisał: Joka0 napisał: ale najlepsza z dostępnych u nas tzn że lepiej ją wziąć jeżeli lekarz tak zaleci? Nie wiecie czy wypadają po niej włosy? Lekarz powiedział, że raczej nie.. Nikt nie wie o chorobie mamy no a wówczas nie dało by się tego ukryć  nie, wlosy nie wypadna :) to nie jest chemia...to jest jeden z najlepszych lekow celowanych w PBL...https://www.leki-informacje.pl... lekarz zaproponuje to nie nalezy sie zastanawiac...bo normalnie refundowany jest tylko dla pacjentow z wykryta delecja p17...a jakim wieku jest mama tak z ciekawosci...? Ma 55 lat. Dziękuje za wszelkie bardzooooo pomocne informacje ;)) 

    Tak czy owak polecalbym zrobienie badan FISH na szpiku pod katem delecji. Wtedy bedzie wiadomo na czym sie stoi i jakie sa rokowania, a to pomaga w planowaniu...

    Ale szczerze to troche jestem zdziwiony ze lekarz chce tak szybko rozpoczac leczenie....myslalem ze mama bedzie troche starsza i moze to wiek mialby wplyw na decyzje...ale przy 55 latach? Czy sa jakies wyniki , symptomy ktore sa bardzo negatywne?

    Przy PBL nie nalezy spieszyc sie z rozpoczeciem leczenia...przeczytaj wczesniejsze posty bo nie ma sensu sie powtarzac...leczenie rozpoczyna sie jesli sa ku temu konkretne powody, a nie po to aby je poprostu rozpoczac...bez znaczenia czy jest to chemia czy inhibitory....

    Pozdrawiam.


    Wpis edytowany dnia 16-11-2017 13:29 przez hans
  • Mama czuje sie dobrze, nie poci sie, waga od 2 lat taka sama. Krew taka jak zalaczylam wczesniej. Na wizycie byla lekko przeziebiona, teraz już po katarze. Mysle ze wszystko ok.kedyne co to te wezly podobno powiekszone,  o ale na usg czekamy



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat