Każdego roku nowotwór złośliwy szyjki macicy jest przyczyną ponad 250 tys. zgonów w skali świata, z czego 85% przypada na kraje o niskich i średnich dochodach.  Nowotwory szyjki macicy są czwartymi pod względem częstości występowania nowotworami u kobiet na świcie, przy czym większości zgonów z ich powodu można by uniknąć przy odpowiedniej prewencji, w tym szczepieniom przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz programom przesiewowym, w których rozpoznaje się stany przednowotworowe oraz nowotwory we wczesnym stadium zaawansowania.

Szczepienia przeciw HPV chronią przed zakażeniem wirusami typu HPV 16 i HPV18, czyli dwoma głównymi typami wirusa związanym z rozwojem nowotworów szyjki macicy.  W krajach o wysokich dochodach wprowadzenie programów przesiewowych spowodowało spadek zachorowalności i umieralności na nowotwory szyjki macicy (trend ten jest obserwowany również w Polsce). Wpływ szczepień na obniżenie liczby zachorowań na schorzenia związane z infekcją HPV jest w tych krajach dobrze udokumentowany.

Dzięki programom rządowym, 80% dziewczynek w krajach Ameryki Łacińskiej ma dostęp do szczepień przeciw HPV. Z nielicznymi wyjątkami programy szczepień nie są wprowadzone w krajach o niskich i średnich dochodach w Azji i Afryce.  Dr Rolando Herrero, szef Sekcji Prewencji i Wczesnego Wykrywania Międzynarodowej Organizacji do Badań nad Rakiem (IARC) podkreśla, że w krajach, gdzie wprowadzenie programów wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy jest trudne ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury, szczepienia przeciw HVP odgrywają kluczową rolę w ochronie kobiet przed zachorowaniem na nowotwory złośliwe szyjki macicy.